Asus Transformer Prime i jego problemy z GPS (wideo) [aktualizacja]

tablet asus transformer prime gps test

Asus Transformer Prime to pierwszy tablet pracujący dzięki czterordzeniowej Tegrze 3 i jeden z pierwszych, który niebawem otrzyma aktualizację Androida do wersji Ice Cream Sandwich. Niestety, urządzenie, które chcielibyśmy, by było idealne, nie jest wolne od wad. Początkowo zagraniczne redakcje testujące urządzenie w pierwszej kolejności odnotowywały problemy z WiFi – ja takich nie zauważyłam, WiFi działa bez zarzutów. Obecnie jednak pojawił się nieco inny problem, tym razem z GPS. I wiele wskazuje na to, że jest on dość poważny.

W jednej z wiadomości, jaką otrzymał klient Asusa (via), który zdecydował się na zakup Transformer Prime i był zawiedziony niedziałającym GPS, możemy przeczytać, że problemy te spowodowane są materiałami wykończeniowymi tabletu, a więc aluminium.

Asus Transformer Prime jest wykonany z aluminium, czyli materiału, który może zakłócać działanie GPS i wykrywanie satelitów. Należy pamiętać, że tablet ten nie jest profesjonalnym urządzeniem GPS i jakość sygnału może być zakłócana przez wiele czynników, jak: pogoda, obecność budynków, itp. Prosimy zrozumieć, istnieją pewne ograniczenia przy korzystaniu z GPS.

Wielu Czytelników Tabletowo.pl zgłaszało chęć używania Transformer Prime jako nawigacji samochodowej. Niestety, w obecnej chwili nie jest to możliwe, bowiem nie pozwala na to brak wykrywania przez GPS satelitów, co zobaczycie na poniższym filmiku. A że urządzenie to nie posiada 3G, nie można go wspomóc połączeniem z siecią, co na pewno poprawiłoby sytuację.

Muszę nadmienić, że Samsung Galaxy Note, który został użyty w poniższym wideo do porównania działania GPS, nie miał w sobie karty SIM, przez co nie mógł się wspomóc łącznością z siecią, podobnie zresztą jak Asus Transformer Prime (który nie ma 3G). A aplikacja użyta w wideo to GPS Test.

Mam jednak cały czas nadzieję, że problem z GPS w Asusie Transformer Prime leży po stronie oprogramowania i któraś z kolejnych aktualizacji przyniesie pożądany skutek, a więc jego wykluczenie. Jak donosi jeden z naszych stałych Czytelników, aaa, „z testów wynika, że obudowa raczej nie zakłóca nic (bo położone pod Transformerem inne urządzenie nadal odbiera sygnał GPS). Antena jest zlokalizowana z przodu obudowy, więc tylko szybę ma przed sobą i plastik” – oby faktycznie tak było.

Tymczasem warto przypomnieć, że w dniu dzisiejszym została wypuszczona aktualizacja oprogramowania z numerkiem 8.8.3.33, która poprawia stabilność działania urządzenia. WAŻNA UWAGA: powyższe wideo było nagrywane przed aktualizacją urządzenia – jak tylko przetestuję działanie GPS na nowym oprogramowaniu, post zostanie zaktualizowany. UPDATE: Niestety, po aktualizacji problem dalej występuje – fot. poniżej.

Jeśli jesteście posiadaczami Asusa Transformer Prime – dajcie znać jak to jest z GPS u Was. Pocieszający jest bowiem fakt, iż niektórych użytkowników tego tabletu przypadłość niedziałającego GPS ominęła (patrz: komentarze poniżej).

tablet asus transformer prime gps test

Aktualizacja (3.01.2012):

Na profilu Asusa na Facebooku pojawiło się oficjalne stanowisko producenta w tej sprawie. W sumie zawiera wszystko to, o czym napisałam powyżej. Potwierdza to fakt, iż winę za niedziałający GPS ponosi materiał, z którego wykonany jest tablet, a nie oprogramowanie…

The ASUS Transformer Prime is made from a metallic unibody design, so the material may affect the performance of the GPS when receiving signals from satellites. Please note that this product is not a professional GPS device, and signal performance can be easily influenced by factors including, but not limited to: weather, buildings, and surrounding environments. Please understand there are limitations when using the GPS function. To avoid inconveniencing users who demand a powerful GPS device, we made the decision to remove it from our specification sheet and marketing communications. We apologize for any inconvenience this has caused.